Jak wszyscy zapewne wiedzą najprostszą metodą aby zaistnieć w sieci APRS jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu. I o ile komputer jest urządzeniem już rozpowszechnionym to z tym dostępem nie zawsze bywa kolorowo. Pozostaje nam wtedy standardowa metoda podłączenia się do sieci APRS czyli via RF. Czy jednak będziemy musieli dokupić modem TNC?


Dość duże możliwości w pracy APRS daje wykorzystanie do tego celu Linuxa.
Można pod jego kontrolą uruchomić program Xastir, pozwalający na pracę w APRS, napisany specjalnie dla tego systemu i będący alternatywą dla programu UI-view pracującego w środowisku Windows.
Można pod jego kontrolą uruchomić sewer APRS przy pomocy takich programów jak aprsd, DigiNed, javAPRSSrvr czy nawet przy pomocy wymienionego wyżej Xastir-a.
W zależności od wymagań używanych programów, mogą one komunikować się z modem Packet Radio bezpośrednio poprzez port szeregowy lub równoległy komputera, za pomocą wbudowanej obsługi różnych modeli modemów, albo mogą też komunikować się z nimi za pośrednictwem jądra linuxa z wkompilowaną w nie obsługą protokołu AX25.


Xastir jest darmowym programem do pracy na APRS. Jest on przeznaczony dla systemu Linux. Istnieje jednak możliwość uruchomienia go w systemie Windows po wcześniejszym zainstalowaniu pakietu Cygwin, który emuluje środowisko Linux wraz z X-ami. Nie jestem jednak pewien, czy program ten będzie współpracował modemem TNC, ponieważ miałem okazję testować go tylko podłączonego do bramki internetowej. Przed przystąpieniem do instalacji, proszę o przeczytanie całego artykułu, żeby z grubsza zorientować się, czy opis ten jest na tyle jasny, aby pozwolić na udaną instalację oprogramowania.